Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2009-cu il ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 8 176,7 milyon manat, büdcə xərcləri isə 5 294,5 milyon manat təşkil etmişdir. Fondun 2009-cu il büdcəsinin gəlir hissəsi 97,8 %, xərc hissəsi isə 99,5% yerinə yetirilmişdir.
2009-cu il ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 7 870,8 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 7 702,6 milyon manat, Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Boru Kəməri layihəsi üzrə dividentlərdən 156,8 milyon manat, tranzit gəlirləri 8,9 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 1,1 milyon manat, bonus ödənişləri 0,8 milyon manat və xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 0,6 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən il ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlir 305,9 milyon manata bərabər olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan müsbət fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar gəlirləri 97,6 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2009-cu il büdcəsinin icrası çərçivəsində 4 915,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 89,9 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması və Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilişi layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə isə müvafiq olaraq 130,0 milyon manat və 120,0 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 22,1 milyon manat "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 7,9 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2009-cu il ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 9,6 milyon manat olmuşdur.
2010-cu il yanvarın 1-ə Fondun aktivləri 2009-cu ilin əvvəlinə (11 219,2 milyon ABŞ dolları) nisbətən 32,8 % artaraq 11 966,5 milyon manata (14 900,4 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuşdur.

Home page >> News >> SOFAZ Revenue and Expenditure Statement for 2009
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-December, 2009 reached 8 176.7 million manats, while budget expenditures constituted 5 294.5 mln. manats. 2009 budget revenues and expenditures of the Fund were executed accordingly 97.8 % and 99.5%.
Revenue of 7 870.8 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 7 702.6  mln. manats from the sale of profit oil and gas, 156.8 mln. manats from Azerbaijan's State participation share in the Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Main Export Pipeline, 8.9   mln. manats as transit payments, 1.1 mln. manats as acreage payments, 0.8 million manats as bonus payments and 0.6 mln. manats from sale of assets received from foreign companies.
The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to 305.9 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary revenues related to the revaluation of foreign exchange totalled 97.6 million manats.
As per 2009 budget of the Fund, 4 915.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 89.9 mln. manats were directed to financing of improvement of social condition of refugees and internally displaced persons, 130.0 mln. manats and 120.0 mln. manats were accordingly used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system and financing construction of the Oghuz-Gabala-Baku water supply system. 22.1 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway and 7.9 mln. manats to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". The Fund's administrative and operational expenses in this period were 9.6 mln. manats.