MHŞT üzrə Çoxtərəfli Qrupun ilk iclası keçirilmişdir
2010-cu il fevralın 4-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Çoxtərəfli Qrupun (ÇQ) ilk iclası keçirilmişdir. Çoxtərəfli Qrupun ilk iclasını ÇQ-nin sədri, ARDNF-nin İcraçı Direktoru Şahmar Mövsümov açaraq MHŞT-nin Azərbaycanda tətbiqinə dair bir sıra məsələlərlə bağlı Qrup üzvlərinə məlumat vermişdir.
İclasda Çoxtərəfli Qrupun üzvləri ÇQ-nin 2010-cu il üçün iş planını müzakirə edərək təsdiq etmişlər.
Çoxtərəfli Qrupun üzvləri MHŞT-də hesabatlılıq prosesinin təkmilləşdirilməsinə dair bir sıra təklifləri müzakirə etmiş və müvafiq qərarlar qəbul etmişdir.
Eyni zamanda, Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması üzrə QHT Koalisiyası MHŞT üzrə 11-ci hesabat (2009-cu ilin ilk 6 ayı) - hökumətin hesabatı və Müstəqil Mühasiblərin Rəyi ilə bağlı öz rəyini açıqlamışdır.
İclasda MHŞT üzrə 12-ci hesabat mərhələsinə start verilmişdir. Çoxtərəfli Qrupun üzvləri 2009-cu ili əhatə edəcək hesabatların təhlil edilərək tutuşdurulması üçün audit şirkətinin seçilməsi məqsədilə keçiriləcək müsabiqədə iştiraka dair Azərbaycanda fəaliyyət göstərən və dünyada tanınmış nüfuzlu beynəlxalq audit şirkətlərinə bildiriş göndərilməsini qərara almışlar.

The first meeting of the Multi-stakeholder Group (MSG) on implementation of Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) in Azerbaijan presided over by Shahmar Movsumov, Chairman of the MSG and the Executive Director of the State Oil Fund, was held on February 4, 2010. Shahmar Movsumov updated the members of the MSG on latest developments of EITI implementation.
The Multi-stakeholder Group work plan for 2010 was discussed at the meeting and adopted.
A number of proposals for the improvement of the process were discussed and approved.
In accordance with the agreed process the Coalition of Azerbaijan Non-Goverment Organization for Improving Transparency in Extractive Industries presented Opinion on the 11th EITI report (2009, semi-annual) and Independent Accountant's report.
The twelfth reporting cycle on implementation of EITI in Azerbaijan was launched at the meeting. The Multi-Stakeholder Group decided to send invitations to internationally recognized audit companies in Azerbaijan for the bidding procedure.
An audit company will be selected to collate the 2009 annual reports submitted by the Azerbaijan government and oil and gas companies in accordance with the EITI implementation mechanism in Azerbaijan.