Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2011-ci il büdcəsində dəyişikliklər edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı (14/07/2011)
Cari ildə xam neftin qiymətlərinin yüksək səviyyədə qalması şəraitində karbohidrogenlərin istismarı ilə əlaqədar hasilatın pay bölgüsü barədə sazişlərdən Azərbaycan dövlətinə əlavə gəlirlərin daxil olacağını nəzərə alaraq, habelə Azərbaycan Respublikasının 2011-ci il dövlət büdcəsində dəyişikliklər edilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2011-ci il üçün büdcə gəlirlərinin və xərclərinin dəqiqləşdirilməsini, eləcə də Dövlət Neft Fondunun vəsaiti hesabına qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial-məişət məsələləri və məskunlaşması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərin, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması, Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu layihələrinin vaxtında icrasını təmin etmək, Dövlət Neft Fondunun inzibati binasının tikintisini sürətləndirmək və beynəlxalq təşkilatlara üzvlük haqqı ilə bağlı ödənişlərin həyata keçirilməsi üçün Fondun 2011-ci il büdcə xərclərində müvafiq dəyişikliklər aparmaq məqsədi ilə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2000-ci il 29 dekabr tarixli 434 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu haqqında Əsasnamə”yə və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2001-ci il 12 sentyabr tarixli 579 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun illik gəlir və xərclər proqramının (büdcəsinin) tərtibi və icrası Qaydaları”nın 5.4.1-ci və 5.4.2-ci yarımbəndlərinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı direktorunun vəsatətini və Müşahidə Şurasının rəyini nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram: 1. “Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2011-ci il büdcəsinin təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2010-cu il 28 dekabr tarixli 365 nömrəli Fərmanında (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2010, № 12, maddə 1065) aşağıdakı dəyişikliklər edilsin:
1.1. 1-ci hissədə “9 132 941,0” rəqəmləri “12 796 172,0” rəqəmləri ilə, “6 886 155,4” rəqəmləri “9 939 985,3” rəqəmləri ilə əvəz edilsin;
1.2. 2-ci hissədəki cədvəl aşağıdakı redaksiyada verilsin:
1.3. 3-cü hissədə verilmiş cədvəlin “Xərclərin məbləği (min manat)” sütununun 1-ci sətrində “110 000,0” rəqəmləri “140 000,0” rəqəmləri ilə, 2-ci sətrində “6 480 000,0” rəqəmləri “9 203 200,0” rəqəmləri ilə, 4-cü sətrində “110 000,0” rəqəmləri “200 000,0” rəqəmləri ilə, 5-ci sətrində “80 215,1” rəqəmləri “260 800,0” rəqəmləri ilə, 7-ci sətrində “57 494,3” rəqəmləri “87 539,3” rəqəmləri ilə əvəz edilsin və xərclərin məbləğinin cəmi göstərilən sətirdə “6 886 155,4” rəqəmləri “9 939 985,3” rəqəmləri ilə əvəz edilsin.
2. Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı direktoru bu Fərmandan irəli gələn məsələləri həll etsin.

The Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the Amendments to the Budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for 2011 (14/07/2011)
In accordance with the Decree, taking into account that Azerbaijan will receive extra revenues from implementation of oil and gas agreements under the circumstances of high price of crude oil and in connection with amendments to the 2011 state budget, aiming at timely execution of settlement projects of the refugees and internally displaced persons, reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system and "Baku-Tbilisi-Kars railway" project, for accelerating the construction of the administrative building of the State Oil Fund, for the payment of membership fees to international organizations - it is necessary to make amendments to the Fund's 2011 budget.  In accordance with the "Regulations on the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan" approved by Decree No. 434, dated December 29, 2000, of the President of the Republic of Azerbaijan, and paragraphs 5.4.1. and 5.4.2. of the "Rules on the preparation and execution of the annual program of revenues and expenditures (budget) of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan" approved by Decree No. 579, dated September 12, 2001, of the President of the Republic of Azerbaijan, taking into consideration the application of the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan and the opinion of the Supervision Board, article 109, paragraph 32 of the AR Constitution it is hereby decreed:
1. To make the following amendments to Decree No. 68, dated December 28, 2010, of the President of the Republic of Azerbaijan on the "Approval of the Budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for 2011":
1.1. To replace the figure "9 132 941.0" with the figure "12 796 172.0", to change the figure "6 886 155.4" with the figure "9 939 985.3".
1.2. To edit the table in paragraph 2 of the Decree as follows:
Sources of income
Amount of incomes
12 137 044.0
Dividends from regarding realization of the first phase of Shadeniz-I oil and gas project
101 666.0
131 992.0
1 688.0
8 920.0
The oil and gas agreements signature or performance bonuses paid by investors to the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan or an authorized state body
17 600.0
396 362.0
900.0
12 796 172.0
1.3. To change the figure  "110 000.0" with the figure "140 000.0" in the first row, to change the figure “6 480 000.0” with the figure "9 203 200.0" in the second row, to change the figure "110 000.0" with
the figure "200 000.0" in the fourth row,  to change the figure "80 215.1" with the figure "260 800.0" in the fifth row, to change the figure "57 494.3" with the figure "87 539.3", and to replace the figure
"6 886 155.4" with the figure "9 939 985.3" in the row stipulating the total amount of the expenditures of the table.
2. The Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan shall be assigned to resolve issues arising from this Decree.