Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2012-ci il büdcəsini formalaşdırmaq və Fondun valyuta vəsaitinin səmərəli idarə edilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2012-ci il büdcəsinin gəlirləri 10 697 030,6 min manat, xərcləri 10 561 304,0 min manat məbləğində təsdiq edilsin.
2. Müəyyən edilsin ki, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2012-ci il büdcəsinin gəlirləri aşağıdakı daxilolmalar hesabına formalaşır:
№ | Gəlir mənbələri | Gəlirlərin məbləği (min manat) |
2.1. | Azərbaycan Respublikasının payına düşən karbohidrogenlərin satışından əldə edilən xalis gəlirlər (karbohidrogenlərin nəql edilməsi üzrə məsrəflər, bank, gömrük rəsmiləşdirilməsi, müstəqil nəzarət (sörveyer), marketinq və sığorta xərcləri çıxılmaq şərti ilə, habelə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin sərmayəçisi, payçısı və ya tərəfdaşı olduğu layihələrdə onun sərmayəsinə və ya iştirak payına düşən gəlirlər istisna olmaqla) | 10 365 432,0 |
2.2. | Karbohidrogen ehtiyatlarının işlənməsi ilə əlaqədar sərmayəçilər tərəfindən müqavilə sahəsindən istifadə üçün ödənilən akrhesabı ödənişlər | 3 342,8 |
2.3. | Neftin və qazın Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsindən əldə edilən gəlirlər | 8 137,0 |
2.4. | Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun aktivlərinin yerləşdirilməsindən və idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər | 319 218,8 |
2.5. | Qanunvericiliyə uyğun olaraq digər gəlirlər və daxilolmalar | 900,0 |
Cəmi | 10 697 030,6 |
3. Müəyyən edilsin ki, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2012-ci il büdcəsinin xərcləri aşağıdakı məqsədlərə yönəldilir:
№ | Xərc maddələri | Xərclərin məbləği (min manat) |
3.1. | Qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial-məişət və məskunlaşma məsələləri ilə bağlı bəzi tədbirlərin maliyyələşdirilməsi | 110 000,0 |
3.2. | Azərbaycan Respublikasının 2012-ci il dövlət büdcəsinə transfert | 9 905 000,0 |
3.3. | Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması layihəsinin maliyyələşdirilməsi | 200 000,0 |
3.4. | Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu layihəsinin maliyyələşdirilməsi | 252 484,0 |
3.5. | 2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramının maliyyələşdirilməsi | 20 000,0 |

According to the article 109, paragraph 32 of the AR Constitution, for formation of the budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2012 and for efficient management of the Fund’s assets, it is hereby decreed:
1. To approve the budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2012 including 10 697 030.6 thousand manats in revenues and 10 561 304.0 thousand manats in expenditures.
2. To define that the incomes of the budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2012 are established out of the following revenues:
N | Revenues | Amount (in thousand manats) |
2.1 | Proceeds from sales of the Republic of Azerbaijan's share of hydrocarbons (exclusive of hydrocarbons' transportation costs, banking expenses, customs costs, independent surveyor, marketing and insurance costs, and also exclusive of the revenues from the SOCAR's share in the projects of which it is an investor, shareholder or partner) | 10 365 432.0 |
2.2 | Acreage fees by the foreign investors for use of the contract areas in connection with the development of hydrocarbon resources | 3 342.8 |
2.3 | Revenues generated from oil and gas transit over the territory of the Republic of Azerbaijan | 8137.0 |
2.4 | Revenues from management of SOFAZ's assets | 319218.8 |
2.5 | Other incomes according to the legislation | 900.0 |
| Total | 10 697 030.6 |
3. To define that the expenditures of the budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2012 are assigned to the following purposes:
N | Directions of expenditures | Amount (in thousand manats) |
3.1 | The expenditures for financing some projects concerning solution of the social and settlement problems of the refugees and internally displaced persons | 110 000.0 |
3.2 | Transfer to 2012 State Budget of the Republic of Azerbaijan | 9 905 000.0 |
3.3 | Financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system | 200 000.0 |
3.4 | Financing "Baku-Tbilisi-Kars railway" project | 252 484.0 |
3.5 | Financing "State Programme on education of Azerbaijan youth in foreign countries in 2007-2015" | 20 000.0 |
3.6 | Oil Fund's operating expenditures | 73 820.0 |
| Total | 10 561 304.0 |
5. To approve estimate of expenditures related to the management of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for 2012.