Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2011-ci il büdcəsinin icrası ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı (28/12/2010)
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2001-ci il 19 iyun tarixli 511 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun valyuta vəsaitinin saxlanılması, yerləşdirilməsi və idarə edilməsi haqqında Qaydalar"a, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2001-ci il 12 sentyabr tarixli 579 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun illik gəlir və xərclər proqramının (büdcəsinin) tərtibi və icrası Qaydaları"na və Dövlət Neft Fondunun 2011-ci il büdcəsinə uyğun olaraq qərara alıram: 3. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fonduna tapşırılsın: 3.1. Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun illik büdcəsinin və həmin Fondun vəsaitinin istifadə edilməsinin əsas istiqamətlərinin (proqramının) tərtibinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;

The Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on some actions concerning execution of the Budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for 2011 (28/12/2010)
In accordance with the "Rules on holding, placement and management of assets of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan" approved by Decree No.511, dated June 19, 2001 of the President of the Republic of Azerbaijan, "Rules on the preparation and execution of the annual program of revenues and expenditures (budget) of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan" approved by Decree No. 579, dated September 12, 2001, of the President of the Republic of Azerbaijan, and the Budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for 2011 , it is hereby decreed: 1. To approve "The framework (program) of the main directions of utilization of Oil Fund's assets for 2011" (attached - Attachment 1)
2. To approve estimate of expenditures related to the management of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for 2011 (attached - Attachment 2)
3. To be assigned to the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan:
3.1. in the frame of 2 month to prepare and submit to the President of the Republic of Azerbaijan the improved proposal of the annual budget of the State Oil Fund and the framework (program) of the main directions of utilization of Oil Fund's assets