AZ  |  EN  |  Ana səhifə
2007-ci il fevralın 7-də Tbilisi şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin, Gürcüstanın Prezidenti cənab Mixail Saakaşvilinin və Türkiyə Respublikasının Baş naziri cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın iştirakı ilə keçirilmiş görüşdə “Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu xətti haqqında” üçtərəfli Saziş (bundan sonra üçtərəfli Saziş) və “Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu xətti layihəsinin həyata keçirilməsi çərçivəsində Marabda - Türkiyə Respublikası sərhədinə qədər (Kartsaxi) dəmir yolu sahəsinin maliyyələşdirilməsi, layihələndirilməsi, inşası, reabilitasiya-rekonstruksiyası və istismarının prinsip və şərtləri haqqında” Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Gürcüstan Hökuməti arasında ikitərəfli Saziş (bundan sonra ikitərəfli Saziş), habelə Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat Nazirliyi və "Marabda Kartsaxi Dəmir Yolu" MMM arasında “Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti layihəsinin Marabda-Türkiyə Respublikası sərhədinə qədər dəmir yolu sahəsinin maliyyələşdirilməsi şərtlərinə dair Kredit Müqaviləsi” (bundan sonra Kredit Müqaviləsi) imzalanmışdır.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti üzrə beynəlxalq layihənin həyata keçirilməsi və Bosfor boğazında dəmir yolu tunelinin inşası, Trans-Avropa və Trans-Asiya dəmir yolu şəbəkələrinin birləşdirilməsini, yük və sərnişinlərin birbaşa olaraq Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə ərazilərindən keçməklə Avropa və Asiyaya çıxarılmasını təmin etməklə yanaşı, region ölkələrinin tranzit potensialının artmasına, Avropaya inteqrasiya proseslərinin sürətlənməsinə, Avropa Qonşuluq siyasəti çərçivəsində əməkdaşlığın daha da inkişafına, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi və suverenliyinin möhkəmlənməsinə, habelə ölkəmizin xarici iqtisadi əlaqələrinin genişlənməsinə xidmət edəcəkdir.
Bu layihənin həyata keçirilməsi iqtisadi səmərəlilik, sürət və vaxt tezliyi, təhlükəsizlik və etibarlılıq baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Gələcəkdə Avropa və Asiya ölkələrinə məxsus yüklərin bu dəmir yoluna cəlb edilməsi hər iki istiqamətdə intermodal və konteyner daşımalarının həcmini artıracaq.
2011-ci il mayın 18-də Bakı şəhərində ikitərəfli Sazişə edilmiş bəzi əlavə və dəyişikliklər barədə Protokol imzalanmışdır. Bu dəyişikliklər əsasında 01 iyul 2011-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat Nazirliyi və "Marabda Kartsaxi Dəmir Yolu" MMM arasında yeni şərtlər çərçivəsində yeni Kredit Müqaviləsi imzalanmışdır.
Qars-Axalkalaki yolu xəttinin ümumi uzunluğu 105 kilometrdir. Qars-Axalkalaki yolu xəttinin uzunluğu 76 km olan Türkiyə hissəsinin inşası Türkiyə tərəfinin maliyyə vəsaiti hesabına həyata keçiriləcəkdir. Layihənin Gürcüstan ərazisinə düşən   hissəsinin - 29 km uzunluğundakı Qars-Axalkalaki dəmir yolu xəttinin, habelə uzunluğu 160 km olan mövcud Axalkalaki-Marabda dəmir yolu xəttinin reabilitasiya-rekonstruksiyasının Azərbaycan Respublikası tərəfindən illik dərəcəsi 1% olmaqla, uzadılma imkanı ilə 25 il müddətinə ayrılmış 200 milyon ABŞ dolları həcmində kredit (Tranş A üzrə) və illik dərəcəsi 5% olmaqla, uzadılma imkanı ilə 25 il müddətinə ayrılmış 575 milyon ABŞ dolları həcmində kredit (Tranş B üzrə) hesabına maliyyələşdirilməsi nəzərdə tutulur. İkitərəfli Sazişə müvafiq olaraq, kreditin istifadəsinə müstəsna səlahiyyətlərlə nəzarət edən və bu məqsədlər üçün kredit tam qaytarılanadək büdcənin təsdiq olunması və onun icrasına nəzarət edən məşvərət orqan – Əlaqələndirici Şura yaradılmışdır. Azərbaycan Respublikası tərəfindən Şuranın həmsədri Nəqliyyat Naziri Ziya Məmmədov, üzvləri isə Dövlət Neft Fondunun İcraçı direktoru Şahmar Mövsümov, İqtisadi İnkişaf nazirinin müavini Niyazi Səfərov və "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin sədri Arif Əsgərovdur.
Azərbaycan  Respublikası Prezidentinin 21 fevral 2007-ci il 1974 nömrəli Fərmanına uyğun olaraq, “Bakı – Tbilisi - Qars yeni dəmir yolu” layihəsinin maliyyələşdirilməsini Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu həyata keçirir. Bu Fərmana müvafiq olaraq, Azərbaycan Respublikası Hökuməti adından kreditləşmənin təşkili və bank xidmətinin həyata keçirilməsi üzrə agent bank “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti təyin edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 13 iyun 2007-ci il tarixli 2222 nömrəli Sərəncamına uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikası Hökuməti tərəfindən ikitərəfli Saziş üzrə səlahiyyətli orqan Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat Nazirliyi müəyyən edilmişdir.
Layihələrin maliyyələşdirilməsinə başlayandan etibarən 01.04.2012 tarixə qədər Dövlət Neft Fondu tərəfindən xəzinədarlıq vasitəsilə Nəqliyyat Nazirliyinə ümumilikdə 286,00 milyon ABŞ dolları, o cümlədən 2012-ci ilin yanvar-mart ayları üzrə 6,1 milyon ABŞ dolları vəsait ayrılmışdır. Bu vəsait Azərbaycan Beynəlxalq Bankı vasitəsilə Gürcüstan və Azərbaycan hökümətləri arasında imzalanmış ikitərəfli sazişə müvafiq olaraq, Marabda-Türkiyə Respublikası sərhədinə qədər dəmir yolu sahəsinin və müvafiq infrastruktur obyektlərinin layihələndirilməsi, inşası, reabilitasiya-rekonstruksiya və istismarı üçün yaradılmış “Marabda – Kartsaxi Dəmir Yolu” MMC-nin hesabına köçürülmüşdür.

Baku-Tbilisi-Kars New Railway
Trilateral Agreement (hereinafter referred to as the "Trilateral Agreement") "On Baku-Tbilisi-Kars New Railway", as well as bilateral Agreement (hereinafter referred to as the "Bilateral Agreement") between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Georgia, as well as the Ministry of Transport of Azerbaijan Republic and "Marabda Kartsakhi Railway" LLC, on financing, design, rehabilitation-renovation and terms and principles for maintenance of Marabda-border of the Republic of Turkey (Kartsakhi) Railway Section within the new Baku-Tbilisi-Kars Railway implementation project, and Agreement on Credit Financing Terms of "Marabda-Border of the Republic of Turkey" Railway Section (hereinafter referred to as the "Credit Contract") within the framework of a New Railway line "Baku-Tbilisi-Kars" project were signed at the meeting with participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Georgia Mikhail Saakashvili and Prime-Minister of the Republic of Turkey Rejep Tayyib Erdoghan in Tbilisi on February 7, 2007.
Implementation of international project of Baku-Tbilisi-Kars railway line and construction of railway line tunnel in Bosporus, along with providing connection of Trans-Europe and Trans-Asia railway networks and carrying freight and passengers directly through Azerbaijan, Georgia and Turkey territories will serve increasing the transit potential of regional countries, accelerate the processes of integration in Europe, develop the cooperation within the framework of European Neighborhood policy, intensify state independence and national liberation of Azerbaijan as well as serve to expand the foreign economic relations of our country. Implementation of this project has significant meaning from the economic efficiency, speed, time, security and reliability standpoint. Involving the freight belonging to European and Asia countries in this railway line in the future will increase the volume of intermodal and container transportation. On May 18, 2011 in Baku, a Protocol was signed about some additions and amendments done to the bilateral agreement. On the basis of these changes, a new Loan Agreement, within the framework of the new conditions, was signed on July 01, 2011, between the Ministry of Transport of Azerbaijan Republic and "Marabda Kartsakhi Railway" LLC. Total length of Kars-Akhalkalaki railway line is 105 kilometer. Construction of 76 km-long Kars and Akhalkalaki railway line running via Turkey will be implemented at the expense of Turkey. Construction of 29 km-long of Kars-Akhalkalaki railway line running via Georgia and rehabilitation/reconstruction of 160 km long existing railway line of Akhalkalaki-Marabda will be financed by the Republic of Azerbaijan in amount of 200 mln USD (loan) at annual rate of 1% with an option of extension allocated for 25 years (on Tranche A) and in amount of 575 mln. USD (loan) at annual rate of 5% with an option of extension allocated for 25 years (on Tranche B). In accordance with bilateral Agreement, consultation body having exclusive power and monitoring the utilization of credit and for this purpose controlling its execution - Coordination Board has been established. The members of the Board from the Azerbaijan side are Minister of Transport, Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, Deputy-Minister of Economic Development and Head of Azerbaijan Railway Close Joint-Stock Company. Pursuant to Decree of President of the Republic of Azerbaijan No.1974 dated February 21, 2007 funding of "Baku-Tbilisi-Kars new railway line" project is implemented by State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan. In accordance with this Decree, "International Bank of Azerbaijan" Open Joint Stock Company has been appointed as agent bank for organization of credit and provision of bank service on behalf of the Government of the Republic of Azerbaijan. By order of President of the Republic of Azerbaijan No.2222 dated June 13, 2007 Ministry of Transport of the Republic of Azerbaijan has been appointed as an authorized body on behalf of the Government of the Republic of Azerbaijan under the bilateral Agreement. Since the beginning of financing of the project till 01.04.2012 USD 286.00 mln. including USD 6.1 mln. during the I quarter of 2012 were allocated from the Oil Fund by treasury to the Ministry of Transport. According to the bilateral agreement between Georgia and Azerbaijan this assets were transferred to the account of Marabda-Kartsaxi Railway LLC through International Bank of Azerbaijan for relevant infrastructure project design, construction, rehabilitation, reconstruction and maintenance for the established maintenance of Marabda-border of the Republic of Turkey (Kartsakhi) Railway Section. |