AZ  |  EN  |  Ana səhifə
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun vəsaiti hesabına Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəməri layihəsinin maliyyələşdirilməsi
(01.01.2012 tarixə)
2010-cu ilin 28 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirakı ilə Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəməri istismara verilmişdir. Dövlət Neft Fondunun 2011-ci il büdcəsinə əsasən Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərinin tikintisi layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 33 446,0 min manat vəsaitin ayrılması nəzərdə tutulmuşdur.
Layihənin əsas məqsədi Oğuz-Qəbələ ərazisindəki yeraltı su ehtiyatlarından istifadə etməklə Bakı şəhərinə saniyədə 5 kubmetr həcmində içməli suyun nəql olunması, əhaliyə yüksək keyfiyyətli suyun çatdırılması və Bakı şəhərinin içməli su təchizatının etibarlı və dayanıqlı olmasını təmin etməkdir. Bunun üçün təxminən 150 metr dərinlikdə 78 istismar quyusu tikilmişdir.
"Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilməsi" layihəsinin idarə edilməsi və sifarişçisi funksiyalarının icrası Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 24 fevral 2006-cı il tarixli 42s nömrəli Sərancamına əsasən "Azərsu" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə (ASC) həvalə edilmişdir.
30 dekabr 2011-ci il tarixinə Dövlət Neft Fondundan layihənin maliyyələşdirilməsinə müqavilələr üzrə ümumilikdə 779,6 milyon manat,  o cümlədən 2011-ci il ərzində 32,6  milyon manat vəsait istifadə olunmuşdur.
Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəməri layihəsinin icrası "Azərsu" ASC-nin sifarişi əsasında  aşağıdakı işlər çərçivəsində həyata keçirilmişdir:
1. Texniki-iqtisadi əsaslandırma və məsləhətçi xidmətlərinin həyata keçirilməsi.
1.1. Texniki-iqtisadi əsaslandırma. Su kəməri layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırmasına dair Almaniyanın "CES Consulting Engineers" şirkəti ilə 6 yanvar 2006-cı il tarixində 2,1 milyon avro məbləğində müqavilə imzalanmış və bu vəsait tam olaraq istifadə olunmuşdur.
1.2. Məsləhətçi xidmətlərinin həyata keçirilməsi. Layihə üçün idarəetmə və texniki nəzarət üzrə məsləhətçi xidmətlərinin həyata keçirilməsi məqsədi ilə müvafiq qanunvericiliyə uyğun olaraq satınalma proseduru həyata keçirilmiş və "CES Consulting Engineers" şirkəti ilə 24 noyabr 2006-cı il tarixində 12,0 milyon avro məbləğində müqavilə imzalanmışdır. 02 mart 2009-cu ildə müqaviləyə 1 saylı düzəliş imzalanmış və müqavilənin dəyəri 19,9 milyon avroya qalxmışdır. Müqavilə üzrə ümumilikdə 21,8 milyon manat vəsait istifadə olunmuşdur. Lakin sonradan "CES Consulting Engineers" şirkətinin fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edilmədiyindən müqaviləyə xitam verilmiş və xitam verilən tarixə qədər "CES Consulting Engineers" şirkəti tərəfindən görülmüş işlərin dəyəri "Azərsu" ASC ilə "CES Consulting Engineers" şirkəti arasında imzalanmış son razılaşmaya əsasən son ödəniş olaraq 2011-ci ilin sonunda "Azərsu" ASC-yə ödənilmişdir. Qeyd olunan işlərin davam etdirilməsi üçün ixtisaslaşmış şirkətlər araşdırılaraq 09 iyun 2011-ci il tarixində Kaspian Menecment Konsaltinq MMC şirkəti ilə 420 000 manat dəyərində yeni müqavilə imzalanmışdır. Bu müqavilə üzrə ümumilikdə 2011-ci ildə 420 min manat vəsait istifadə olunmuşdur, o cümlədən 98,4 min manat qalıq vəsait 2011-ci ilin sonunda "Azərsu" ASC-yə ödənilmişdir.  Layihənin idarə edilməsi və texniki nəzarət üzrə məsləhətçi xidmətlərinin 2012-ci ildə davam etdirilməsinə zərurət yarandığından müqavilənin uzadılması üçün nəzərdə tutulmuş 400,0 min manat vəsait 2011-ci ilin sonunda "Azərsu" ASC-yə ödənilmişdir.
2. Şüşəlifli poliestr boru və boru məmulatlarının təchizatı.
2.1. Şüşəlifli poliestr boru və boru məmulatlarının təchizatı. Şüşəlifli poliestr boru, dirsək və üçlüklərin satınalınması üçün müvafiq qanunvericiliyə uyğun olaraq keçirilmiş tender nəticəsində 266 km uzunluqda şüşəlifli poliestr boruların və boru məmulatlarının satınalınması üçün "Azkompozit" firması ilə 229,4 milyon manat məbləğində müqavilə imzalanmışdır. Sonradan su kəmərinin müəyyən hissəsində şüşəlifli poliestr borularının polad borularla əvəz edilməsinə yaranmış zərurətlə əlaqədar 53,2 km uzunluğunda şüşəlifli borular və boru məmulatlarının müqavilənin dəyərindən çıxarılması nəticəsində müqavilənin dəyəri 188,8 milyon manata qədər azaldılmışdır. Bundan başqa, enerji daşıyıcılarının qiymətinin artması ilə bağlı bu müqavilə üzrə 42,3 milyon manat dəyərində qiymət artımı hesablanmışdır ki, bunun 18,9 milyon manatı 11 noyabr 2008-ci il tarixli  2 nömrəli düzəlişlə  və 23,4 milyon manatı isə 16 mart 2010-cu il tarixli 4 nömrəli düzəlişlə müqavilənin dəyərinə əlavə olunmuşdur. Yekun müqavilə dəyəri 230,6 milyon manat təşkil edir. Bu müqavilə üzrə ümumilikdə 230,6 milyon manat vəsait ayrılmış, o cümlədən 709,5 min manat qalıq vəsait son ödəniş olaraq 2011-ci ilin sonunda "Azərsu" ASC-yə ödənilmişdir.
2.2. Sugötürücülər üçün şüşəlifli boru və boru məmulatlarının təchizatı. Sugötürücülər üçün şüşəlifli poliestr boru, dirsək və üçlüklərin istehsalına dair müvafiq qanunvericiliyə uyğun olaraq satınalma proseduru həyata keçirilmiş və "Azkompozit" firması ilə 05 avqust 2009-cu il tarixli 15,8 milyon manat məbləğində müqavilə imzalanmışdır.  Sonradan müqavilənin iş həcmlərində dəyişiklik baş vermiş və 08 iyul 2010-cu il tarixli 1 saylı düzəlişlə müqavilə dəyəri 22,2 milyon manata qədər artmış və bu vəsait tam olaraq istifadə edilmişdir
3. Layihələndirmə, tikinti və polad boruların təchizatı.
3.1. Layihələndirmə, tikinti və polad boruların təchizatı. Su kəmərinin layihələndirilməsi və tikintisi üzrə müvafiq qanunvericiliyə uyğun olaraq satınalma proseduru həyata keçirilmiş və Türkiyənin "Turan Hazinadaroğlu İnşaat və Ticarət" Anonim şirkəti ilə 167,7 milyon ABŞ dolları məbləğində müqavilə imzalanmışdır. Sonradan su kəmərinin müəyyən hissəsində şüşəlifli poliestr boruların polad borularla əvəz edilməsinə yaranmış zərurətlə əlaqədar "Turan Hazinadaroğlu İnşaat və Ticarət" Anonim Şirkəti tərəfindən 20,2 km uzunluqda polad boru təchizatı (0,5 km ehtiyat üçün nəzərdə tutulur) və ümumilikdə 47,7 km uzunluqda polad boruların quraşdırılmasının müqavilənin dəyərinə əlavə olunması nəticəsində müqavilə qiyməti 264,9 milyon ABŞ dollarına qədər artmışdır. Bundan başqa, enerji daşıyıcılarının qiymətinin artması ilə bağlı müqavilənin dəyəri 291,4 milyon ABŞ dollarına və əlavə iş həcmlərinə görə 362,1 milyon ABŞ dollarına qədər artırılmışdır. Bu müqavilə üzrə ümumilikdə 295,7 milyon manat ayrılmış, o cümlədən 16,8 milyon manat qalıq vəsait son ödəniş olaraq 2011-ci ilin sonunda "Azərsu" ASC-yə ödənilmişdir
3.2. Polad boru və boru məmulatlarının təchizatı. Əlavə polad borulara yaranmış zərurətlə əlaqədar polad boruların yerdə qalan hissəsinin (28 km uzunluğunda) təchizatına dair müvafiq qanunvericiliyə uyğun olaraq satınalma proseduru həyata keçirilmiş və Türkiyənin "Han Teknolojik İmalat Montaj Taahhüt San və  TİC." Anonim şirkəti ilə 91,9 milyon ABŞ dolları məbləğində müqavilə imzalanmışdır. Müqavilə çərçivəsində 91,9 milyon ABŞ dolları, eləcə də bank komissiya xərcləri və gömrük rəsmiləşdirilməsi zamanı yaranmış məzənnə fərqinə görə əlavə olaraq 0,4 milyon manat istifadə olunmuşdur.
4. Quyuların qazılması və tikintisi.
Quyuların qazılması və tikintisinə dair müvafiq qanunvericiliyə uyğun olaraq həyata keçirilmiş satınalma proseduru nəticəsində "Arsan Arıtma" şirkəti ilə 44,9 milyon ABŞ dolları məbləğində müqavilə imzalanmışdır. Bu müqavilə çərçivəsində ümumilikdə 24,3 milyon manat vəsait istifadə olunmuşdur. Hazırda bu müqaviləyə xitam verildiyindən quyuların qazılması işləri üç podratçı təşkilat tərəfindən həyata keçirilir.
4.1. Müvafiq qanunvericiliyə uyğun şəkildə satınalma proseduru həyata keçirilmiş və 25 iyun 2010-cu il tarixdə "Transvell Naxçıvan" MMC ilə 10,6 milyon manat dəyərində müqavilə imzalanmışdır. Müqaviləyə edilmiş düzəlişə əsasən müqavilə dəyəri 3,7 milyon manata qədər azaldılmışdır. Müqavilə üzrə ümumilikdə 3,7 milyon manat vəsait ayrılmış, o cümlədən 528,2 min manat qalıq vəsait son ödəniş olaraq 2011-ci ilin sonunda "Azərsu" ASC-yə ödənilmişdir
4.2. Müvafiq satınalma proseduruna uyğun olaraq 25 iyun 2010-cu il tarixdə "Qalf Drillinq Saplay Fze" şirkəti ilə 7,6 milyon manat dəyərində müqavilə imzalanmışdır. Müqaviləyə edilmiş düzəlişə əsasən müqavilə dəyəri 9,2 milyon manata qədər artırılmışdır. Müqavilə üzrə ümumilikdə 2011-ci ilin sonuna 9,0 milyon manat ayrılmış, o cümlədən 450,7 min manat qalıq vəsait son ödəniş olaraq 2011-ci ilin sonunda "Azərsu" ASC-yə ödənilmişdir
4.3. Müvafiq satınalma proseduruna uyğun olaraq 17 dekabr 2010-cu tarixdə "A+B Oyl Services" MMC ilə 1,3 milyon manat məbləğində müqavilə imzalanmışdır. Müqavilə üzrə ümumilikdə 2011-ci ilin sonuna 1,3 milyon manat vəsait ayrılmış, o cümlədən 61,6 min manat qalıq vəsait son ödəniş olaraq 2011-ci ilin sonunda "Azərsu" ASC-yə ödənilmişdir.
5. Elektrik şəbəkəsinin tikintisi.
5.1. Elektrik şəbəkəsinin tikintisi. Su kəməri layihəsi çərçivəsində sugötürücü qovşağın tikintisi üçün elektrik şəbəkəsinin tikintisinə dair  müvafiq qanunvericiliyə uyğun şəkildə satınalma proseduru həyata keçirilmiş və "Sumqayıt Elektrik Dəstləşdirmə" Açıq Tipli Səhmdar Cəmiyyəti ilə 15 iyul 2009-cu il tarixli 22,2 milyon manat məbləğində müqavilə imzalanmışdır. Sonradan müqavilənin iş həcmlərində dəyişiklik edilməsi zərurəti ilə əlaqədar olaraq müvafiq satınalınma proseduru həyata keçirilmiş və 18 may 2010-cu il tarixində müqaviləyə 1 saylı düzəliş imzalanmışdır. Yekun müqavilə dəyəri 23,2 milyon manat təşkil etmişdir. Müqavilə üzrə ümumilikdə 23,2 milyon manat vəsait ayrılmış, o cümlədən 1,1 milyon manat qalıq vəsait son ödəniş olaraq 2011-ci ilin sonunda "Azərsu" ASC-yə ödənilmişdir.
5.2. Yuvanın tikintisi. Su kəməri layihəsi çərçivəsində sugötürücü qovşağın tikintisi üçün 3 ədəd yuvanın tikintisinə dair müvafiq satınalma proseduruna uyğun olaraq “Azenco” ASC ilə 14 iyun  2010-cu ildə 1,8 milyon manat dəyərində müqavilə imzalanmışdır. Müqavilə çərçivəsində ümumilikdə 1,7 milyon manat vəsait ayrılmış, o cümlədən 88,2 min manat qalıq vəsait son ödəniş olaraq 2011-ci ilin sonunda "Azərsu" ASC-yə ödənilmişdir.
6. Sugötürücü qovşağın tikintisi.
Su kəməri layihəsi üçün sugötürücü qovşağın tikintisinə dair  müvafiq qanunvericiliyə uyğun şəkildə satınalma proseduru həyata keçirilmiş və "T.T.Ş." MMC ilə 05 avqust  2009-cu il tarixli 68,0 milyon manat dəyərində müqavilə imzalanmış, işlər başa çatmış və ayrılması nəzərdə tutulan vəsait tam ödənilmişdir.
BELƏLİKLƏ OĞUZ-QƏBƏLƏ-BAKI SU KƏMƏRİ LAYİHƏSİ ÜZRƏ DÖVLƏT NEFT FONDU TƏRƏFİNDƏN ÜMUMİLİKDƏ 779,6 MLN.MANAT VƏSAİT AYRILMIŞ VƏ LAYİHƏNİN MALİYYƏLƏŞDİRİLMƏSİ BAŞA ÇATMIŞDIR.

Constructing a water pipeline from Oguz-Gabala region to Baku city
On December 28, 2010 with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, Oguz-Gabala-Baku water pipeline was put into operation. According to the 2011 budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan 33 446.0 thousand manats are planned to allocate for financing of the Oguz-Gabala-Baku water pipeline construction project.
The project is designed to use underground water sources located in Oguz-Gabala region and to transport this water to Baku city by gravity feed at the flow rate of 5 cubic meters per second, provide people with high quality water supply, to ensure Baku  with reliable and sustainable water supply system. As a result a well field facility consisting of 78 wells ­­­­­­at a depth of 150 meters was built.
In compliance with the Ordinance of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 42 s, dated February 24, 2006 management and executing functions of the project of "Constructing a water pipeline from Oguz-Gabala region to Baku city" are entrusted to "Azersu" JSC.
Under the contracts total amount of allocations for financing of this project from SOFAZ were 779.6 mln. manats, including 32.6 mln. manats were used during the year of 2011.
Execution of this project is being implemented within the framework of the following contracts according to the orders of "Azersu" JSC:
1. Project's feasibility study and consulting services
1.1. Project's feasibility study. The contract on development of the Oguz-Qabala-Baku water pipeline project's technical feasibility study amounted to Euro 2.1 mln. was signed between "Azersu" JSC and CES Consulting Engineers, Germany on January 6, 2006 and this amount was completely used.
1.2. Consulting services. In the result of open tender carried out by "Azersu" JSC on consulting services for project management and engineering supervision the contract dated November 24, 2006 amounted to Euro 12 mln. was signed with CES Consulting Engineers, Germany. Amendment No.1 to the contract was signed on March 02, 2009 and the contract amount was increased and determined as Euro 19.9 mln. Under this contract total 21.8 mln. manats were used. However, later on the contract got terminated due to the unsatisfactory activity of "CES Consulting Engineers" and price of works done by the company till the date of termination of the company activity was paid to the "Azersu" JSC as the last payment by the end of the year of 2011, according to the final agreement between "Azersu" JSC and "CES Consulting Engineers". After the investigation of specialized companies, for the continuation of the mentioned works, contract amounted to 420 000 manats was signed with the Caspian Management Consulting LLC on June 9, 2011. Under this contract total of 420.0 thousand manats were used in the year of 2011, including 98.4 thousand manats were paid to the "Azersu" JSC as the remaining amount by the end of the year of 2011. For the necessity to continue consulting services of the project management and technical consulting in 2012, 400.0 thousand manats for the extension of the contract were paid to the "Azersu" JSC by the end of the year of 2011
2. GRP pipes and pipe materials supply
2.1. GRP pipes and pipe materials supply. In the result of open tender "Azersu" JSC and Azkompozit signed a contract on Procurement of GRP pipes, 266 km length and pipe materials amounted to 229.4 mln. manats. In case of need to substitute steel pipes for GRP pipes on some parts of the pipeline, in the result of excluding of GRP pipes, 53.2 km length and pipe materials the cost of the contract was reduced to 188.8 mln. manats. Besides, in accordance with the increase of the energy prices the contract amount was increased by 42.3 mln. manats. 18.9 mln. manats were allocated by the amendment № 2 on November 11, 2008 and 23.4 mln. manats by the amendment № 4 on March 16, 2010 to the total price of contract. Total amount of this contract is 230.6 mln. manats. Total allocations under this contract are 230.6 mln. manats, including the remaining amount of 709.5 thousand manats were paid to the "Azersu" JSC by the end of the year of 2011 as the last payment.
2.2. Glass-fibre pipe and pipe materials supply for well fields. In accordance with the Procurement procedures on production of GRP pipes, bend and tees for well field facility the contract amounted to 15.8 mln. manats was signed with Azkompozit on August 05, 2009. Subsequently in the necessity of making amendments to the volume of contract work, the Amendment № 1 to the contract was signed on July 08, 2010, stating that the amount of contract has increased to 22.2 mln. manats and this amount were fully used.
3. Designing, construction and steel pipe supply
3.1. Designing, construction and steel pipe supply. In accordance with the Procurement procedures on Designing and construction of water pipeline the contract amounted to USD 167.7 mln. was signed with Turkish "Turan Hazinadaroglu Inshaat and Ticaret" Anonym Company. In case of need to substitute steel pipes for GRP pipes on some parts of the pipeline, steel pipe supply, 20.2 km length by "Turan Hazinadaroglu Inshaat and Ticaret" Anonym Company and construction of steel pipes, total length 47.7 km included to the cost of the contract and contract amount increased and determined as USD 264.9 mln. Besides this, in accordance with the increase of the energy carriers prices and for the amendments in the volume of contract works the contract amount was increased and determined as USD 291.4 mln and USD 362.1 mln. Total allocations under this contract are 295.7 mln. manats, including the remaining amount of 16.8 mln. manats were paid to the "Azersu" JSC by the end of the year of 2011 as the last payment.
3.2. Steel pipe and pipe materials supply. In the result of open tender carried out on steel pipes supply with the length of 28 km the contract amounted to USD 91.9 mln. was signed with Han. Teknolojik İmalat Montaj Taahhut San. Ve Tic." Anonym Company. Besides, as contract was signed in USD 91.9 mln., 0.4 mln. manats as extra charges related to the revaluation of foreign exchange accrued for bank commission expenses and custom registration fees were used
4. Drilling and building wells.In the result of open tender carried out on drilling and building wells within the framework of Oguz-Gabala-Baku water pipeline project the contract amounted to USD 44.9 mln. was signed with "Arsan Aritma" Company. Under this contract total 24.3 mln. manats were used. Since the termination of this contract, drilling and building wells are realized by three new contractors.
4.1. Procurement procedures carried out according to the legislation and contract amounted to 10.6 mln. manats was signed with "Transvell Naxchıvan" MMC on June 25, 2010. According to the amendment to the contract, the contract cost was decreased to 3.7 mln. manats. Total allocations under this contract are 3.7 mln. manats, including the remaining amount of 528.2 thousand manats were paid to the "Azersu" JSC by the end of the year of 2011 as the last payment.
4.2. In accordance with the Procurement procedures the contract amounted to 7.6 mln. manats was signed with "Qalf Drillinq Saplay Fze" company on June 25, 2010. According to the amendment to the contract, the contract cost was increased to 9.2 mln. manats. Under this contract total 9.0 mln. manats were allocated by the end of the year of 2011, including 450.7 thousand manats remaining amount was paid to the "Azersu" JSC by the end of the year of 2011 as the last payment.
4.3. In accordance with the Procurement procedures the contract amounted to 1.3 mln. manat was signed with "A+B Oil Services" MMC on December 17, 2010. Under this contract total 1.3 mln. manats were allocated by the end of the year of 2011, including 61.6 thousand manats remaining amount was paid to the "Azersu" JSC by the end of the year of 2011 as the last payment.
5. Electricity.
5.1. Construction of electricity. In accordance with the Procurement procedures on construction of electricity for the project the contract amounted to 22.2 mln. manats was signed with "Sumgayit Electro Completion" Joint-Stock Company of Open Tupe on July 15, 2009. Subsequently in the necessity of making amendments to the volume of contract work the Procurement procedures carried out and Amendment № 1 to the contract was signed on May 18, 2010. Under this contract total 22.1 mln. manats were allocated. Total allocations under this contract were 23.2 mln. manats, including 1.1 mln. manats remaining amount was paid to the "Azersu" JSC by the end of the year of 2011 as  the last payment.
5.2. Installation of connection cells. In accordance with the Procurement procedures on installation of 3 new connection cells for the project the contract amounted to 1.8 mln. manats was signed with "Azenko" JSC on June 14, 2010. Under this contract total 1.7 mln. manats were allocated, including 88.2 mln. manats remaining amount was paid to the "Azersu" JSC by the end of the year of 2011 as the last payment.
6. Construction of well field infrastructure.
In accordance with the Procurement procedures on construction of well field infrastructure for the project the contract amounted to 68 mln. manats was signed with "T.T.Sh." LLC on August 05, 2009, all works under the contract were completed and all assets allocated for contract were fully paid.
THUS, TOTAL OF 779.6 MLN. MANATS WERE ALLOCATED BY THE STATE OIL FUND FOR THE FINANCING OF THE OGUZ-GABALA-BAKU WATER PIPELINE PROJECT AND FINANCING OF THE PROJECT IS COMPLETED.