“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində 12 may 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Müşahidə Şurasının üzvü, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru İsrafil Məmmədovun, SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəfin və bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counzun iştirak etdiyi nümayəndə heyəti Heydər Əliyev adına yarımdalma qazma qurğusuna səfər edib.
Səfər 2017-ci ildə açılışı olan qurğunun təhlükəsiz və səmərəli fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq, mövcud və perspektiv imkanları müzakirə etmək məqsədi daşıyıb.
Nümayəndə heyəti qurğu döşəməsi (rig floor), boru göyərtəsi (pipe deck), körpü, MPD avadanlıqları və digər obyektlərin mövcud vəziyyətinə yerində baxış keçirib.
Səfər çərçivəsində qazma əməliyyatları üçün ən müasir avadanlıqlarla, o cümlədən böyük həcmdə avtomatik idarəetmə sistemi ilə təchiz edilən və dənizdə suyun 1000 metr dərinliyə qədər hissələrində qazma əməliyyatları həyata keçirə bilən qurğunun cari fəaliyyəti, müasir texnoloji və təhlükəsizlik sistemləri barədə məlumat verilib, burada çalışan mütəxəssislərlə müxtəlif mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb, bir sıra əməkdaşa xüsusi səylərinə və töhfələrinə görə təşəkkürnamələr təqdim edilib.
Qazma qurğusunun tikintisinə 2013-cü ilin iyununda SOCAR-ın birgə müəssisəsi olan “Caspian Drilling Company Limited” (CDC) MMC və Sinqapurun “Keppel FELS” şirkətləri arasında podrat müqaviləsi əsasında başlanılıb. Qurğunun inşaat işlərinin idarə edilməsi, layihələndirmə-mühəndislik işlərinə nəzarət, həmçinin təchizatlar və alqı-satqıların təşkil edilməsi CDC şirkəti tərəfindən icra olunub.

On May 12, 2023, a delegation comprised of Israfil Mammadov, a member of SOCAR Supervisory Board and SOFAZ CEO, Rovshan Najaf, SOCAR President, and Gary Jones, bp’s regional president for Azerbaijan, Georgia, and Turkiye, visited the Heydar Aliyev semi-submersible drilling rig within the Year of Heydar Aliyev.
The purpose of the visit was to see first-hand the current status of operations and safety performance of the rig, commissioned in 2017, and discuss existing and future opportunities.
The delegation inspected the current condition of the rig floor, pipe deck, bridge, MPD equipment, and other facilities.
During the visit, the delegation members were informed on the current operation of the rig, which is equipped with the most advanced drilling equipment and a large-scale automatic control system and is capable of drilling operations in parts of the sea up to a depth of 1000 meters, as well as modern technology and safety procedures. They also discussed various topics with the rig specialists. Several employees received a certificate of appreciation for their excellent performance and exceptional dedication to safe and reliable operations.
Construction of the drilling rig started in June 2013 under the contract agreement between Caspian Drilling Company Limited (CDC) LLC, a joint venture of SOCAR, and Keppel FELS of Singapore. The CDC carried out construction management of the facility, control of design and engineering works, and organisation of supplies and purchases.