15 Apr 2026 10:55:00
ARDNF, Çin İnvestisiya Korporasiyası və İndoneziya İnvestisiya Qurumu tərəfindən Çin–ASEAN İnvestisiya Platforması üzrə ilkin mərhələdə 520 milyon ABŞ dolları həcmində vəsait cəlb olunub
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF), Çin İnvestisiya Korporasiyası və İndoneziya İnvestisiya Qurumu birgə “Galaxy Orientis” Çin–ASEAN İnvestisiya Platformasını (“CAIP” və ya Proqram) təsis etmişdir. Sözügedən platforma Çin və ASEAN regionu arasında uzunmüddətli investisiya imkanlarının reallaşdırılmasına yönəlmiş suveren özəl kapital platformasıdır. Proqram çərçivəsində ilkin mərhələdə təxminən 520 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait cəlb olunmuş, ümumi hədəf həcmi isə 1 milyard ABŞ dolları olaraq müəyyən edilmişdir.
Platforma Çin və ASEAN regionu arasında kapital axınlarının təşviqi və sənaye əməkdaşlığının gücləndirilməsi məqsədilə üç suveren fondun birgə idarəetmə mexanizmi əsasında fəaliyyət göstərir. Çin - ASEAN ticarət əlaqələrinin dərinləşməsi və Cənub-Şərqi Asiyada təchizat zəncirlərinin yenidən formalaşması fonunda Proqram sənaye, səhiyyə, istehlak, biznes xidmətləri və texnologiya kimi sahələrdə yüksək keyfiyyətli investisiya imkanlarının dəyərləndirilməsini hədəfləyir.
Proqramın baş tərəfdaşı qismində çıxış edən “China Galaxy Securities” şirkətinin beynəlxalq əməliyyatlar üzrə törəmə qurumu – “CGS International Securities Pte. Ltd.” region üzrə geniş təcrübə, əməliyyat infrastrukturu və Cənub-Şərqi Asiyada mövcud şəbəkələri ilə platformanın fəaliyyətinə dəstək verir.
Çin İnvestisiya Korporasiyasının İdarə Heyətinin sədri və baş icraçı direktoru Jan Çinqson (ZhangQingsong) bildirib:“Çin İnvestisiya Korporasiyası, tərəfdaşlarımız olan İndoneziya İnvestisiya Qurumu və ARDNF ilə birlikdə “Galaxy Orientis” Çin - ASEAN İnvestisiya Proqramını ASEAN regionunun iqtisadi inkişaf perspektivlərinə olan möhkəm inamımıza və Çin - ASEAN əməkdaşlığının geniş potensialına əsaslanaraq həyata keçirir. Hesab edirik ki, ASEAN bazarına yönəlmiş yüksək keyfiyyətli şirkətlərə investisiya yatırmaqla Fond yalnız dayanıqlı maliyyə gəlirləri əldə etməyəcək, eyni zamanda regionda iqtisadi inkişafın təşviqinə töhfə verəcəkdir. Bu təşəbbüs, Çin İnvestisiya Korporasiyasının həmçinin, Çin suveren sərvət fondu kimi üstünlüklərindən istifadə edərək tərəfdaşlarla birgə qlobal investisiya imkanlarını dəyərləndirmək istiqamətində davamlı səylərinin bir hissəsidir.”
İndoneziya İnvestisiya Qurumunun müvəqqəti baş icraçı direktoru Eddi Porvanto bildirib: “Bu Proqram Çin–Cənub-Şərqi Asiya iqtisadi dəhlizi üzrə xüsusi investisiya platformasının yaradılması istiqamətində mühüm strateji addımdır. Bu, İndoneziya İnvestisiya Qurumunun bu proqram çərçivəsində digər investisiya fondlarına yatırım edən özəl kapital fond strukturuna ilk investisiyasıdır və yüksək keyfiyyətli investisiya imkanlarının reallaşdırılmasında strateji tərəfdaş kimi rolumuzu əks etdirir. Platforma vasitəsilə İndoneziya İnvestisiya Qurumu aparıcı qlobal institusional investorlarla əməkdaşlıq edərək uzunmüddətli kapitalın, eləcə də qlobal təcrübə və şəbəkələrin İndoneziyada dayanıqlı inkişafı və iqtisadi dəyərin yaradılmasını dəstəkləyən sahələrə yönəldilməsini hədəfləyir.”
ARDNF-nin İcraçı direktoru İsrafil Məmmədov bildirib:“ARDNF Çin–ASEAN İnvestisiya Proqramı çərçivəsində Çin İnvestisiya Korporasiyası və İndoneziya İnvestisiya Qurumu ilə tərəfdaşlıqdan məmnunluq duyur. Bu platforma suveren fondlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi və dünyanın ən dinamik iqtisadi istiqamətlərində yeni imkanlara çıxışın təmin olunması baxımından strategiyamızın mühüm mərhələsidir. Tərəfdaşların təcrübəsi və uzunmüddətli kapital imkanları hesabına Çin ilə Cənub-Şərqi Asiya arasında sürətlə inkişaf edən ticarət əlaqələri və təchizat zəncirlərinin inteqrasiyasının yaratdığı imkanlardan daha səmərəli şəkildə yararlana biləcəyik. Eyni zamanda, bu əməkdaşlıq ARDNF-nin investisiya portfelinin daha da şaxələndirilməsinə töhfə verəcəkdir.”
“CGS International” şirkətinin İdarə heyətinin sədri Vu Penq bildirib:“CGS International” Cənub-Şərqi Asiya regionu üzrə geniş təcrübəsini və formalaşmış tərəfdaş şəbəkəsini bu Proqramın həyata keçirilməsinə səfərbər edəcəkdir. Bu, regionda yüksək artım potensialına malik sahələrdən və artan investor marağından daha səmərəli şəkildə yararlanmağa imkan verəcəkdir. Çin İnvestisiya Korporasiyası, İndoneziya İnvestisiya Qurumu və ARDNF-yə bizə göstərilən etimada görə təşəkkür edirik. Biz regionun xüsusiyyətlərini və mövcud imkanları nəzərə alaraq tərəfdaşlarımıza dəstək göstərməyə hazırıq.”
Fondun yaradılması ilə bağlı imzalanma mərasimi 13 aprel tarixində Çin Xalq Respublikasının Pekin şəhərində keçirilmişdir. Mərasimdə tərəfləri müvafiq olaraq Çin İnvestisiya Korporasiyasının icraçı vitse-prezidenti və baş investisiya direktorunun müavini Jan Şaoçinq (Zhang Shaoqing), İndoneziya İnvestisiya Qurumunun baş investisiya direktoru Kristofer Qanis, ARDNF-nin İnvestisiya departamentinin direktoru Fərhad Zeynalov, həmçinin “China Galaxy Securities” şirkətinin İcraiyyə Komitəsinin üzvü, biznes direktoru və “CGS International“ şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Vu Penq təmsil etmişdir.
Çin İnvestisiya Korporasiyası haqqında
2007-ci ildə təsis edilmiş və baş ofisi Pekində yerləşən Çin İnvestisiya Korporasiyası Çinin valyuta ehtiyatlarının şaxələndirilməsi məqsədilə yaradılmışdır və dünyanın ən iri suveren sərvət fondlarından biridir. 2024-cü ilin sonuna Çin İnvestisiya Korporasiyasının ümumi aktivlərinin həcmi 1,57 trilyon ABŞ dolları təşkil etmişdir.
Çin İnvestisiya Korporasiyası beynəlxalq bazar prinsiplərinə əsaslanan professional yanaşma ilə fəaliyyət göstərir, eyni zamanda ehtiyatlı, məsuliyyətli və peşəkar investisiya prinsiplərinə sadiqdir. Fondun xarici investisiya fəaliyyəti səhmlər və istiqrazlar üzrə investisiyaları, hedc fondları və multi-aktiv strategiyaları, özəl kapital və özəl kredit investisiyalarını, daşınmaz əmlak, infrastruktur, təbii resurslar və kənd təsərrüfatı kimi sahələrdə birbaşa və fond vasitəsilə investisiyaları, eləcə də ikitərəfli və çoxtərəfli fondların idarə olunmasını əhatə edir.
İndoneziya İnvestisiya Qurumu haqqında
İndoneziya İnvestisiya Qurumunu ölkənin davamlı inkişafını dəstəkləmək və gələcək nəsillər üçün sərvət formalaşdırmaq məqsədilə fəaliyyət göstərən suveren sərvət fondudur.
İndoneziya İnvestisiya Qurumu ölkənin rəqabət üstünlüklərini gücləndirən və risklər nəzərə alınmaqla optimal gəlirlilik təmin edən sahələrdə investisiya fəaliyyətini həyata keçirir, eyni zamanda aparıcı yerli və beynəlxalq investisiya institutları ilə əməkdaşlıq edir.
Ətraflı məlumat üçün: www.ina.go.id
“China Galaxy Securities” və “CGS International” haqqında
“China Galaxy Securities”(“CGS”) Çində aparıcı investisiya banklarından biri olmaqla, dünya üzrə 20 milyondan artıq müştəriyə xidmət göstərir və idarəetməsində olan aktivlərin həcmi 6 trilyon RMB-ni (Renminbi – Çin pul vahidi) ötür. Şirkət Çində ən geniş filial şəbəkələrindən birinə malikdir və Asiya regionunda geniş fəaliyyət coğrafiyası ilə təmsil olunur.
“CGS International Securities Pte. Ltd.” (“CGS International”) “CGS”-in beynəlxalq fəaliyyətini həyata keçirən törəmə qurumudur və şirkətin qlobal biznesinin inkişafına məsuldur. “CGS”-in güclü institusional bazasına və qlobal, eləcə də ASEAN regionu üzrə dərin bazar biliklərinə əsaslanaraq, “CGS International” qiymətli kağızlarla ticarət, aktivlərin idarə edilməsi, investisiya bankçılığı, analitik tədqiqat xidmətləri, sabit gəlirli alətlər, valyuta və əmtəə əməliyyatları, strukturlaşdırılmış maliyyə məhsulları və broker xidmətləri daxil olmaqla geniş xidmətlər təqdim edir. Şirkət 10-dan artıq ölkə və regionda fəaliyyət göstərir.

First Close of US$520 Million Anchored by China Investment Corporation, Indonesia Investment Authority, and State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, China Investment Corporation (“CIC”) and Indonesia Investment Authority (“INA”) have jointly established the Galaxy Orientis China–ASEAN Investment Platform (“CAIP” or “the Program”), a sovereign-led private equity platform dedicated to capturing long-term investment opportunities across the China–ASEAN corridor. The Program has reached a first close of approximately US$520 million, with a target size of US$1 billion.
The Program brings together the three sovereign wealth funds in a jointly governed investment platform, designed to facilitate long-term capital flows and industrial collaboration between China and the ASEAN region. Against a backdrop of deepening China–ASEAN trade integration and accelerating supply-chain realignment across Southeast Asia, CAIP aims to capture high-quality investment opportunities in industrial, healthcare, consumer, business services, technology and other sectors that drive this structural shift.
CGS International Securities Pte. Ltd. (“CGS International”), the overseas arm of China Galaxy Securities (“CGS”), serves as General Partner, providing regional expertise, operational infrastructure, and on-the-ground networks across Southeast Asia.
Zhang Qingsong, Chairman and CEO of CIC said,"CIC, together with our partners INA and SOFAZ, is launching the Galaxy Orientis China-ASEAN Investment Program based on our firm optimism about ASEAN's economic growth prospects and deep recognition of the immense potential of China-ASEAN cooperation. We hope, through investing in high-quality companies targeting the ASEAN market, the Fund will not only deliver a sound financial return, but also promote regional economic prosperity, achieving win-win outcomes on social and economic fronts. It is also part of CIC’s continuous effort to leverage our unique advantage as the Chinese sovereign wealth fund and collaborate with partners to capture global opportunities.
Eddy Porwanto, Acting Chief Executive Officer of INA, said,“This Program represents a strategic step in establishing a dedicated investment platform across the China–Southeast Asia corridor. As INA’s first investment into a fund-of-funds under this thematic program, it reflects our role as a strategic partner in helping unlock high-quality investment opportunities. Through this platform, INA aims to facilitate the flow of long-term capital, alongside global expertise and networks, in partnership with leading global institutional investors, into sectors that foster sustainable growth and long-term economic value creation in Indonesia.”
Israfil Mammadov, Chief Executive Officer of SOFAZ, said, “SOFAZ is delighted to partner with CIC and INA on the China–ASEAN Investment Program. This platform represents a key milestone in our strategy to build deep, sovereign-to-sovereign partnerships that access the world’s most dynamic economic corridors. By pooling our collective expertise and long-term capital, we are better positioned to capitalize on the accelerating trade and supply-chain integration between China and Southeast Asia, while contributing to the further diversification of SOFAZ’s investment portfolio.”
Wu Peng, Chairman of CGS International, said,“CGS International will bring to the Program our extensive knowledge, deep presence and wide networks in Southeast Asia, capitalising its high growth sectors and renewed investor interest. We are grateful to CIC, INA and SOFAZ for trusting us to help them navigate the region’s complexities and growth opportunities.”
The Fund was launched at the signing ceremony held on 13 April, in Beijing, China. CIC Executive Vice President and Deputy Chief Investment Officer, Zhang Shaoqing, INA Chief Investment Officer, Christopher Ganis, SOFAZ Chief Investment Officer, Farhad Zeynalov, and CGS International by Member of the Executive Committee and Business Director of CGS and Chairman of CGS International, Wu Peng, represented the respective parties for the signing.
- END –
About China Investment Corporation
Founded in 2007, Beijing-headquartered China Investment Corporation (CIC) was established to diversify China’s foreign exchange holdings and is one of the largest sovereign wealth funds in the world. By the end of 2024, CIC's total assets stood at USD 1.57 trillion.
CIC operates on an international, market-driven, and professional basis and remains dedicated to prudent, professional and responsible investment. CIC’s overseas investment activities include public equity and bond investments; hedge fund and multi-asset investments; industry-wide private equity and private credit investments; direct investments and fund investments in sectors such as real estate, infrastructure, resources and commodities, and agriculture; and managing bilateral and multilateral funds.
About Indonesia Investment Authority
Indonesia Investment Authority is Indonesia’s sovereign wealth fund mandated to increase investment to support the country’s sustainable development and build wealth for its future generations. INA conducts investment activities and collaborates with leading global and domestic investment institutions in sectors that strengthen Indonesia’s advantages and provide risk-adjusted optimal returns. For more information, visit: www.ina.go.id.
About State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, established in 1999, is a sovereign wealth fund dedicated to managing the nation’s oil and gas revenues, with a commitment to safeguarding and enhancing wealth for future generations. As a long-term investor with over USD 70 billion in assets under management, SOFAZ pursues a diversified investment strategy that encompasses global opportunities across various sectors, including fixed income, equities, gold, real estate, and infrastructure.
For more information:www.oilfund.az
About China Galaxy Securities / CGS International Securities
China Galaxy Securities (“CGS”) is a leading Chinese investment bank, serving over 20 million clients worldwide with assets under custody exceeding RMB 6 trillion. CGS operates one of the largest branch networks in China and has an extensive presence across Asia.
CGS International Securities Pte. Ltd. (“CGS International”) is the overseas arm of CGS, responsible for its international business and regional expansion. Leveraging CGS’s strong foundation, together with deep global and ASEAN insights, CGS International offers a comprehensive suite of services, including equities trading, leveraged products, wealth management, investment banking, equities research, Shariah-compliant financing, fixed income, currencies and commodities, structured products, and prime brokerage, across more than 10 countries and regions.