2026-cı ilin yanvar-iyun ayları üzrə:
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, Fondun aktivləri 2026-cı ilin əvvəlinə 73 542 milyon ABŞ dolları (125 021 milyon manat), 2026-cı il iyun ayının 30-na isə, 72 596 milyon ABŞ dolları (123 414 milyon manat) təşkil etmişdir.
2026-cı ilin yanvar-iyun ayları ərzində ARDNF-nin ümumi gəlirləri 8 531, 3 milyon manat təşkil etmişdir. Sözügedən dövrdə Fondun neft-qaz gəlirləri 4 953,4 milyon manat olmuşdur. Vəsaitlərin idarə edilməsi fəaliyyətindən əldə olunan toplam gəlirlər 3 577,9 milyon manat təşkil etmişdir. Büdcə xərcləri hesabat dövrü üzrə 6 449,7 milyon manat təşkil etmişdir.
Neft-qaz gəlirləri:
Qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzində ARDNF-yə AÇG yatağından 4 374,9 milyon manat, Şahdəniz yatağından (qaz və kondensat) isə 437,1 milyon manat məbləğində vəsait daxil olmuşdur.
Büdcədənkənar xərclər:
Hesabat dövründə qızıl qiymətinin və valyuta məzənnələninin dəyişməsindən yaranan büdcədənkənar xərc 3 688,1 milyon manat təşkil etmişdir.
2026-cı ilin birinci rübündə başlanan ABŞ-İran münaqişəsi nəticəsində qlobal maliyyə və enerji bazarlarında yüksək volatillik müşahidə olunmuş və müharibə bütün investisiya istiqamətlərinə mənfi təsir göstərmişdir. İkinci rüb ərzində isə müxtəlif maliyyə alətləri üzrə qiymətlər bərpa olunmuş, müsbət gəlirlilik əldə edilmiş, qızıl isə idarəetmədə olan ümumi vəsaitlərə mənfi töhfə vermişdir.
Birinci rübün əvvəlində investorların etibarlı aktivlərə yönəlməsi dövlət istiqrazlarının qiymətlərini dəstəkləmişdir. Birinci rübün sonlarından etibarən bu meyil əksinə dönmüş, neft qiymətlərinin kəskin artımı inflyasiya gözləntilərini yenidən gücləndirmiş və inkişaf etmiş ölkələrin bazarlarında istiqrazların dəyər itirməsinə səbəb olmuşdur. Enerji qiymətlərindən qaynaqlanan inflyasiya təzyiqi ən çox Avropa bazarlarına təsir etmiş, ABŞ dolları istiqraz subportfeli isə dövr ərzində nisbi dayanıqlılıq nümayiş etdirmişdir.
Qlobal səhm bazarları birinci rübün əvvəlində müsbət nəticələr göstərmiş, lakin İran münaqişəsinin kəskinləşməsi və geosiyasi risklərin artması səbəbindən birinci rübün qalan hissəsində geriləmişdir. İkinci rübdə bazarlarda bərpa müşahidə edilmiş, süni intellekt sahəsinə investisiya marağı və atəşkəs danışıqları fonunda neft qiymətlərinin ucuzlaşması hesabına bu rüb 2020-ci ildən bəri səhm bazarları üçün ən uğurlu rüb olmuşdur. İkinci rübün sonunda texnologiya şirkətlərinin yüksək qiymətləndirilməsi ilə bağlı narahatlıqlar yarımkeçirici sektorunun səhmlərinə mənfi təsir göstərmiş və volatillik yenidən artmışdır.
Qızılın qiyməti birinci rübün əvvəlində kəskin artmış, buna ABŞ dollarının zəifləməsi və investorların dövlət istiqrazları və valyutalardan real aktivlərə yönəlməsi kimi struktur amillər səbəb olmuşdur. Birinci rübün sonunda isə qiymətlər kəskin azalmış və real faiz dərəcələrinin artımı fonunda bu eniş ikinci rüb ərzində davam etmişdir.

Key highlights for the first six months of 2026:
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) reports that its assets amounted to USD 73 542 million (125 021 million manats) at the beginning of 2026 and stood at USD 72 596 million (123 414 million manats) as of June 30, 2026.
During the period from January to June 2026, SOFAZ’s total revenues amounted to 8 531.3 million manats. The Fund's oil and gas revenues amounted to 4 953.4 million manats. Total revenues generated from asset management activities reached 3 577.9 million manats. Budget expenditures for the reporting period totalled 6 449.7 million manats.
Oil and gas revenues:
It should be noted that during the reporting period, SOFAZ received 4 374.9 million manats from the Azeri-Chirag-Gunashli field and 437.1 million manats from the Shah Deniz field (gas and condensate)
Extrabudgetary expenditures
During the reporting period, extrabudgetary expenditures arising from changes in gold prices and foreign exchange rates amounted to 3 688.1 million manats.
Global financial and energy markets experienced high volatility during the first quarter of 2026, dominated by the outbreak of the US-Iran conflict, which reverberated across all asset classes. During the second quarter, positive returns were generated on the bond portfolio and equities, while gold made a negative contribution to total funds under management.
Government bond yields declined in the first quarter as investors sought safety, supporting bond prices. This reversed sharply from late in the first quarter onward as surging oil prices reignited inflation expectations, driving yields higher across advanced markets. European markets bore the brunt of energy-driven inflation dynamics, while the USD-denominated debt portfolio demonstrated relative resilience throughout the period.
Global equity markets performed well early in the first quarter before declining through the remainder of the first quarter as the Iran conflict escalated and geopolitical risk premiums rose. Markets staged a powerful recovery in the second quarter, which is the best quarter for stocks since 2020, driven by the AI investment theme and easing oil prices following ceasefire hopes. Late in the second quarter brought renewed volatility as concerns over stretched technology valuations triggered a fresh selloff in semiconductor stocks.
Gold surged through the first quarter, driven by US dollar weakness, concerns over Federal Reserve independence, and a structural investor shift away from sovereign bonds and currencies into hard assets. Prices fell sharply late in the first quarter and continued declining through the second quarter as real yields climbed.